NKE Austria i Fersa Bearings: Ekspansja międzynarodowa oraz inwestycje

Styria, Austria, Styczeń 2019 r. Firma NKE Austria GmbH od ponad dwóch lat jest częścią grupy Fersa. Grupa spółek powstała w wyniku połączenia austriackiego producenta łożysk tocznych z hiszpańską spółką Fersa Bearings S. A. Obie spółki zajmują się rozwojem, produkcją i sprzedażą łożysk tocznych dla międzynarodowych odbiorców z branży motoryzacyjnej i dla przemysłu: NKE w Styrii obsługuje sektor przemysłu, a Fersa z siedzibą w Saragossie sektor motoryzacyjny.

Carlos Oehling, dyrektor naczelny Fersa Group, członek Zarządu Pedro Pablo Andreu, Thomas Witzler, dyrektor naczelny NKE oraz Jesús Monforte, dyrektor ds. sprzedaży w NKE, mówią o międzynarodowej ekspansji, inwestycjach w ciągu najbliższych dwóch lat i perspektywach na przyszłość.

Grupa Fersa posiada biura sprzedaży i partnerów handlowych w 86 krajach oraz cztery zakłady produkcyjne, sześć centrów sprzedaży i cztery ośrodki badawczo-rozwojowe, z których dwa znajdują się w Europie i dwa w Azji. „Fersa nie chciała ograniczać się wyłącznie do dystrybucji międzynarodowej“, wyjaśnił Pedro Pablo Andreu, członek Zarządu Fersa Bearings. „W 2009 roku rozpoczęliśmy tworzenie biur w Brazylii. Następnie powstała nasza spółka zależna w Chinach, którą założyliśmy w 2011 r., w USA w 2015 r., przejęcie NKE Austria w 2016 i w 2017 r. utworzenie naszego centrum jakości w Indiach oraz nasze wspólne przedsięwzięcie z Shenyang Hanking Precision Bearing w Chinach“. Prezes Zarządu Carlos Oehling powiedział: „Oprócz naszej obecności w Saragossie, Jiaxing i Styrii, gdzie znajdują się zakłady produkcyjne, centra logistyczne i kontrola jakości, Fersa założyła dwa kolejne centra logistyczne w Brazylii i Toledo w Ohio, USA, a także kolejne centrum kontroli jakości w Jodhpur w Indiach. Naszym celem jest dalszy rozwój na rynkach zagranicznych“.

Obroty grupy Fersa w roku 2018 przekroczyły 80 milionów euro, natomiast EBITDA (wynik przed odsetkami, podatkami i amortyzacją) wyniesie 9 milionów euro. „Na rok 2020 zamierzamy osiągnąć sprzedaż na poziomie 110 mln euro i EBITDA w wysokości 15 mln euro“, dodał Andreu. W sumie we wszystkich lokalizacjach grupy zatrudnionych jest 500 pracowników, z czego 100 w NKE w Styrii. „W Saragossie mamy zatrudniamy 215 pracowników w fabryce, logistyce, dziale kontroli jakości i dziale badawczo-rozwojowym“ mówi Oehling. „Fabryka została niedawno rozbudowana, ale firma jest przekonana, że moce produkcyjne mogą być dalej zwiększane“. Andreu dodał: „Aby osiągnąć ten cel, Fersa Bearings planuje zainwestować 16 mln euro w swoje zakłady w Saragossie do 2020 roku. W kwietniu 2018 roku otworzyliśmy nowy magazyn w Plaza Industrial Park (Plataforma Logística de Zaragoza) w Saragossie, w który zainwestowaliśmy 3,2 mln euro. Dzięki temu mogliśmy zwolnić powierzchnię magazynową w hali produkcyjnej dla nowych linii produkcyjnych. Do 2020 roku planujemy budowę dodatkowego magazynu o wysokości 16 metrów. Chcemy zwiększyć produkcję z zeszłorocznych 1,85 miliona łożysk do ponad 3 milionów. Oprócz zwiększenia mocy produkcyjnych w Saragossie planujemy dodatkową linię produkcyjną w Jiaxing w Chinach“. Ponadto Grupa Fersa inwestuje w systemy wywiadowcze i systemy zarządzania informacją: „W roku 2018 kontynuowaliśmy cyfryzację, inwestując 700 000 euro w nasze systemy informatyczne i wywiadowcze“, wyjaśnił Andreu.

„Jedną z inwestycji w zakłady NKE w Styrii jest nowa linia produkcyjna do wytwarzania łożysk od 100 do 500 mm“, wyjaśnił dyrektor generalny NKE Thomas Witzler. „Ta linia automatyczna została zaprojektowana z myślą o wymaganiach europejskich producentów OEM i oferuje skrócone cykle produkcyjne oraz produkty pochodzenia europejskiego: wykonane w regionie dla regionu.“ Dodał również: „Optymistycznie patrzymy w przyszłość i intensywnie inwestujemy w najnowocześniejsze technologie. Ponieważ konwencjonalna technologia łożysk tocznych jest dziedziną raczej ograniczoną, rentowny wzrost będzie w dłuższej perspektywie możliwy jedynie na rynkach niszowych. NKE koncentruje się zatem na rozwoju inteligentnych produktów do zastosowań przemysłowych, takich jak obecnie opracowywane przez nas łożyska czujnikowe“.

“Ze względu na rosnącą tendencję do elektromobilności, malejący popyt na tradycyjne łożyska toczne będzie szczególnie widoczny w sektorze motoryzacyjnym. Oehling jest jednak optymistą, jeśli chodzi o zastosowanie łożysk w samochodach elektrycznych: “Nasze łożyska są stosowane nie tylko w silniku, ale również w skrzyni biegów i w kołach. W związku z tym firma będzie nadal koncentrować się na tej części produkcji.”

Na pytanie o bieżące projekty grupy Fersa Andreu odpowiedział: „Relacje biznesowe z dwoma największymi europejskimi producentami sprzętu oryginalnego, wzmocnienie naszych filii w USA i Brazylii oraz rozszerzenie działalności w naszym centrum jakości w Indiach. Ponadto badamy możliwości otwarcia nowej filii w Europie lub Azji i szukamy możliwości zakupu. Jak widać, przed nami wiele wyzwań! Technologia i nasza kultura korporacyjna będą niewątpliwie nadal naszą marką i zapewnią Grupie Fersa przewagę konkurencyjną w przyszłości.“ Jesús Monforte, nowy dyrektor ds. Sprzedaży w NKE, dodał: „Ambitne plany inwestycyjne Grupy Fersa są również ważnym krokiem w kierunku umiędzynarodowienia naszej działalności handlowej. Możemy teraz dotrzeć do większej liczby międzynarodowych klientów w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej i zaoferować im właściwy produkt na tym samym wysokim poziomie jakościowym naszej produkcji i przez nas stworzony“.NKE na targach:
Integrated Automation, Motion & Drives (IAMD), w dniach 1 – 5 kwietnia 2019, Hanower, Niemcy: hala 22 stanowisko D19
Informacje o NKE Austria GmbH:
NKE Austria GmbH – to uznany producent wysokiej jakości łożysk, mający swoją centralę w Steyr (Austria). Przedsiębiorstwo powstało w 1996 roku, założyli je starsi rangą pracownicy ówczesnej firmy Steyr Wälzlager. Od 2016 roku 49 % udziałów w NKE ma hiszpański producent łożysk Fersa Bearings, działający w obszarze przemysłu motoryzacyjnego. Z końcem roku 2018 firma Fersa sfinalizowała zakup NKE, obejmując 100 % udziałów w tym przedsiębiorstwie. NKE produkuje zarówno łożyska standardowe, jak i łożyska specjalne do wszystkich zastosowań przemysłowych. Baza techniczna, prace nad rozwojem produktów, produkcja i obróbka wykańczająca komponentów, montaż, monitorowanie jakości, logistyka, sprzedaż i marketing skupione są w centrali w Steyr. Zakład uzyskał certyfikat zgodności z ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 oraz z OHSAS 18001. Szeroki asortyment oferowanych łożysk dostępny jest ze składów magazynowych lub na zamówienie, z gwarancją krótkich terminów realizacji zamówień. Oferta obejmuje także produkty i rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Oprócz nieustannego rozwijania poszczególnych produktów i techniki ich zastosowań NKE zapewnia pełny zakres usług technicznych, doradczych, dokumentacyjnych i szkoleniowych. Produkty NKE dystrybuowane są przez sieć 12 biur przedstawicielskich i ponad 240 dystrybutorów działających w 60 krajach.
Kontakt:
NKE Austria GmbH
Im Stadtgut C4
A-4407 Steyr, Austria
Tel.: +43 7252 86667
Faks: +43 7252 86667 59
E-Mail: office@nke.at
Internet: www.nke.at

Kontakt z Biurem PR:
TPR International
Pani Christiane Tupac-Yupanqui
PO Box 11 40
D-82133 Olching, Niemcy
Tel: +49 (0)8142 44 82 301
E-Mail: c.tupac@tradepressrelations.com
Internet: www.tradepressrelations.com